BallinaBotë

Florida sërish nën ethe! Stuhia tropikale Nicole i afrohet fuqisë së uraganit përpara se të përplaset me tokën

Stuhia tropikale Nicole po flirton me forcën e uraganit pasi ndikimet e konsiderueshme të shiut, erës dhe përmbytjeve bregdetare vazhdojnë të përhapen në Florida dhe në bregun juglindor përpara rënies së pritshme të saj në tokë të Mërkurën mbrëma.

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për 34 qarqe dhe mijëra banorëve që jetojnë përgjatë bregut lindor të Floridës u është kërkuar të evakuohen ndërsa Nicole shikon shtetin.

Nicole është një stuhi shumë e madhe, kështu që pavarësisht nga forca e saj ndërsa i afrohet Floridës dhe SHBA-së juglindore, kërcënimi i shiut të dendur dhe përmbytjeve do të shtrihet deri në mes të Atlantikut dhe Verilindje të Premten dhe të Shtunën.

Radari tre-orësh që tregon shiun që lidhet me stuhinë tropikale Nicole

Ku është stuhia tropikale Nicole?

Që nga mëngjesi i së Mërkurës, stuhia tropikale Nicole ishte përqendruar më pak se 400 km në lindje të West Palm Beach, Florida, por brezat e saj të jashtëm tashmë po sillnin shi të dendur lokalisht dhe erëra të forta në pjesë të Floridës lindore.

Nicole po mbush erërat maksimale të qëndrueshme prej 113 km/h ndërsa lëviz drejt perëndim-jugperëndimit. Erërat me forcë stuhie tropikale prej 63 km/h ose më të larta po shtrihen nga jashtë deri në 760 km nga qendra e Nicole, që tregon përmasat e saj të mëdha.

Gjatë orëve të fundit, një stacion i Shërbimit Kombëtar të Oqeanit në Lake Worth Pier, Florida, raportoi erëra të qëndrueshme prej 70 km/h dhe një shpërthim prej 90 km/h.

Përveç erërave të forta, përmbytjet bregdetare po vazhdojnë edhe përgjatë brigjeve të Floridës dhe juglindjes. Nivelet e ujit në Port Canaveral, Florida, ishin rreth 0.6 m mbi normale të Mërkurën në mëngjes.

Stuhia tropikale Nicole është stuhia e 14-të e emërtuar e sezonit të uraganeve të Atlantikut 2022.

Cili është parashikimi për stuhinë tropikale Nicole?

Stuhia tropikale Nicole parashikohet të fitojë një forcë shtesë të Mërkurën dhe pritet të bëhet uragan i kategorisë 1 me erëra të fuqishme prej 120-150 km/h pranë Bahamas veriperëndimore. Nicole ka të ngjarë të mbetet një uragan kur të arrijë në bregun lindor të Floridës të Mërkurën mbrëma.

Të Enjten, qendra e Nicole pritet të lëvizë nëpër Floridën Qendrore dhe Veriore dhe në Gjeorgjinë Jugore, dhe më pas do të lëvizë përmes Karolinës të Premten. Megjithatë, ndikimet e tij të gjera të shiut, erës dhe përmbytjeve bregdetare do të përhapen mirë në veri përgjatë pjesës më të madhe të bregut të detit Lindor deri të Shtunën.

Nicole parashikohet të dobësohet ndërsa lëviz nëpër Florida dhe SHBA-në juglindore nga e enjtja deri të premten dhe ka të ngjarë të bëhet një ciklon post-tropikal deri të premten mbrëma mbi shtetet e Atlantikut të mesëm.

Rruga e parashikuar dhe intensiteti i stuhisë tropikale Nicole.

Cilat janë ndikimet e stuhisë tropikale Nicole?

Ndikimet e përhapura nga përmbytjet bregdetare, erërat e forta, reshjet e dendura, dallgët kërcënuese për jetën dhe erozioni i plazhit ka të ngjarë në pjesën më të madhe të Floridës dhe në pjesë të juglindore, në mes të Atlantikut dhe në veriperëndim të Bahamas.

Stuhia tropikale Nicole do të prodhojë reshje të mëdha shiu në të gjithë gadishullin e Floridës deri të Enjten. Përmbytjet e shpejta dhe urbane janë të mundshme, së bashku me ngritjen e mundshme të lumenjve në lumin “Saint Johns River”

Midis 75 dhe 130 mm shi pritet në të gjithë gadishullin lindor, qendror dhe verior të Floridës dhe në veriperëndim të Bahamas. Sasi të lokalizuara deri në 200 mm janë të mundshme në disa zona. /MeteoKosova/

Parashikimi i reshjeve nga stuhia tropikale Nicole deri të Premten.

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!