BallinaKuriozitete

4 Janar – Sot pasdite Toka do të jetë në pikën më të afërt me Diellin

Sot, (e Mërkurë), 4 Janar, Toka do të jetë në pikën më të afërt me diellin – duke arritur atë që astronomët e quajnë “perihelion” në orën 17:17.

Në perihelion, Toka do të jetë 147.1 milion km (147,098,925 km) larg nga dielli.

Toka në Perihelion vërehet dy javë pas Solsticit të Dhjetorit, i cili bie në 3 ose 4 janar çdo vit – 4 janar të këtij viti.

Dallimi nuk është aq domethënës sa të ndikojë në mot, kështu që mbetet dimër në hemisferën veriore të tokës dhe verë në hemisferën jugore. Arritja e Tokës në Perihelion është një dukuri normale që ndodh vit pas viti pa u vënë re asgjë me rëndësi.

Pra, ndryshimet e temperaturës stinore lindin nga drejtimi i ndryshueshëm i animit boshtor të Tokës, në krahasim me distancën tonë nga dielli. Këndi i animit ndikon nëse rrezet e diellit godasin Tokën në një kënd të ulët ose më drejtpërdrejt.

Pra, mbani në mend se moti ynë i ftohtë nuk lidhet me distancën tonë nga dielli.

Toka do të jetë në pikën më të largët me diellin – një moment i quajtur “aphelion” – më 6 Korrik 2023, kur do të jetë 152.1 milion km (152,093,251 km) larg diellit.

Orbita e Tokës nuk është një rreth i përsosur, prandaj ne përjetojmë aphelion dhe perihelion. Shkalla në të cilën orbita e planetit tonë ndryshon nga një rreth i përsosur njihet si ekscentriciteti i tij. Nga të gjithë planetët në sistemin diellor, Venera ka orbitën më rrethore. Planeti varion midis vetëm 107 milion km dhe 109 milion km nga dielli. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!