BallinaRajon

10 të vdekur dhe 4 të zhdukur pas stuhisë “Daniel” dhe përmbytjeve në Greqinë qendrore

10 persona kanë vdekur deri më tani për shkak të stuhisë “Daniel” në Greqinë qendrore, tha të Premten Ministri i Ndryshimeve Klimatike dhe Mbrojtjes Civile, Vassilis Kikilias, ndërsa 4 të tjerë janë ende të zhdukur në Volos dhe malin Pilio.

Helikopterët i nxorrën njerëzit nga çatitë dhe personeli ushtarak përdori varka gome për të shpëtuar familjet nga përmbytjet deri në 3 metra të thella në Greqinë qendrore të Premten.

Stuhia Daniel, për të cilën meteorologët thanë se ishte më e keqja që goditi vendin që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1930, goditi Greqinë për tre ditë, duke lënë një gjurmë rrënimi pas një vale rekord të verës që kishte prekur zjarre të mëdha.

Sipas vëzhgimeve të shërbimit meteorologjik të Greqisë, 600 deri në 800 milimetra shi ranë në zonën përreth malit Pelion, afër Volos, brenda 24 orëve, e cila është e barabartë me normën mesatare të reshjeve në Kosovë.

Shtëpitë u rrënuan nga përrenjtë, urat u shembën, rrugët u bënë të pakalueshme, linjat e energjisë ranë dhe të korrat në fushën pjellore të Thesalisë u zhdukën. Rreth 1,700 njerëz ishin shpëtuar gjithsej, mes tyre 296 të larguar nga shtëpitë e tyre.

Dhjetra fshatra në rajon u zhytën në ujë. Njerëzit që thirrën stacionet televizive thanë se qindra njerëz ishin ende të bllokuar. Banorët, shumë prej tyre fermerë, ishin të dëshpëruar nga puna e një jete duke u zhdukur me orë të tëra.

Përveç shkatërrimit njerëzor, stuhia do t’i japë një goditje ekonomike vendit, i cili doli nga një krizë dëshpëruese borxhi një dekade në vitin 2018, por kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se mund t’i rezistojë katastrofës.

“Ekonomia e Greqisë tani është mjaft e fortë për të përballuar një katastrofë të tillë. Unë do të mobilizoj gjithashtu çdo burim evropian në mënyrë që të mund të marrim ndihmë shtesë për të mbuluar, së pari, kompensimin e nevojshëm për familjet,” tha ai gjatë një vizite në rajon. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!