Botë

Vala e të nxehtit “pushton” Evropën, thyhen rekorde të të gjitha kohërave

Një valë e nxehtësisë së hershme intensive dhe e paprecedentë ka përfshirë Evropën Perëndimore, duke thyer disa rekorde të të gjitha kohërave.

Edhe pse është verë, megjithëse vetëm fillimi i verës astronomike, rëndësia e kësaj vape kaq herët në sezonë është e paprecedentë.

E megjithatë, disa rekorde të temperaturës maksimale të të gjitha kohërave janë thyer në stacionet e mëposhtme gjatë javës së fundit, duke përfshirë:

  • 42.9°C në Biarritz, Francë më 18 qershor (+2.3°C mbi rekordin e gushtit 2003)
  • 39.2°C në Cottbus, Gjermani më 19 qershor (duke mposhtur rekordin në 1921)
  • 43.5°C në San Sebastian, në veri të Spanjës më 18 Qershor (pas Majit më të ngrohtë të këtij shekulli)

Disa vende gjithashtu lidhën ose thyen rekordet e tyre mujore të temperaturës për Qershorin:

  • 38.3°C në Slubice, Poloni më 19 Qershor (duke barazuar rekordin e mëparshëm nga 2019)
  • 36.9°C Beznau, Zvicër më 19 Qershor
  • 39°C në Husinec, Republika Çeke më 19 Qershor
  • 43.4°C në Pissos, Francë më 18 Qershor (pas Majit më të ngrohtë të regjistruar)
  • 44.2°C në Andujar, Spanjë, më 17 Qershor (temperatura më e lartë e Qershorit që nga viti 1950 dhe më e larta vjetore për Evropën deri më tani)

Për shumicën e këtyre vendeve, 40°C nuk është goditur kurrë kaq herët në stinën e verës.

Nivelet më të ulëta të lumenjve të regjistruar në 70 vitet e fundit në lumin Po, Itali – © pa

Kjo nxehtësi ekstreme, e shoqëruar me shumë pak shi në të gjithë kontinentin, ka çuar në një ulje të ndjeshme të nivelit të lumenjve të disa prej lumenjve kryesorë të Evropës.

Në lumin Po të Italisë, është thatësira më e keqe e goditur në 70 vitet e fundit.

Thyerja e këtyre rekordeve të temperaturës gjatë një periudhe të vitit që nuk është kulmi normal i temperaturës, ka të ngjarë të bëhet më e zakonshme dhe gjithnjë e më e rëndë.

Në Spanjë, zjarrfikësit vijuan të luftojnë disa zjarre në të gjithë vendin, të cilat kanë shpërthyer për shkak të thatësisë.

Gati 20,000 hektarë tokë janë djegur nga zjarret gjigante që kanë përfshirë Spanjën.

Duke parë këtë, nxehtësia do të vazhdojë të zhvillohet në Evropën Jugore dhe Lindore, ku temperaturat do të vazhdojnë të arrijnë 10-15 gradë Celsius mbi mesataren në disa pjesë, ndonëse një lehtësim është rrugës për Perëndimin. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!