BallinaBotë

Rajoni kanadez shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të eklipsit diellor më 8 Prill

Eklipsi i plotë diellor do të jetë më 8 prill dhe Ujëvara e Niagarës është cilësuar si një nga pikat më të mira të shikimit. Megjithatë, autoritetet në atë rajon shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

Rajoni i Kanadasë që rrethon qytetin dhe ndan emrin e tij me Ujëvarat e Niagarës ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa përgatitet të mirëpresë deri në një milion vizitorë për eklipsin diellor në fillim të prillit.

Eklipsi i plotë diellor i 8 prillit do të jetë i pari që do të prekë provincën që nga viti 1979 dhe National Geographic ka emëruar Ujëvarat e Niagarës si një nga vendet më të mira për të parë fenomenin.

Qyteti i Ontarios është në rrugën ku hëna do të bllokojë plotësisht rrezet e diellit për disa minuta.

Kryetari i Bashkisë së Ujëvarës së Niagarës, Jim Diodati, tha më herët në mars se ai priste numrin më të madh të vizitorëve që qyteti i tij kishte parë ndonjëherë brenda një dite.

Bashkia Rajonale e Niagarës po bën thirrje në mënyrë proaktive për një gjendje të jashtëzakonshme për t’u përgatitur për ngjarjen.

Deklarata e shpallur të enjten shkakton disa mjete plani shtesë për t’u përgatitur për ditën, të cilat mund të përfshijnë bllokime të mëdha trafiku, kërkesa më të larta për shërbimet e urgjencës dhe rrjete të mbingarkuar të telefonisë celulare.

Eklipsi do të arrijë në bregun e Paqësorit të Meksikës në mëngjesin e 8 prillit, i prerë diagonalisht në të gjithë SHBA nga Teksasi në Maine dhe do të dalë nga Kanadaja lindore deri vonë pasdite.

Pjesa më e madhe e pjesës tjetër të kontinentit do të shohë një eklips të pjesshëm, shkruan Guardian.

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!