BallinaBotë

Mbi 5,000 të vdekur dhe 10,000 të zhdukur në Libi nga përmbytjet ‘katastrofike’ që thyen digat dhe rrënuan shtëpitë

Më shumë se 5,000 njerëz supozohen të vdekur dhe 10,000 të zhdukur pasi shirat e dendur në Libinë verilindore shkaktuan shembjen e dy digave, duke shtuar më shumë ujë në zonat tashmë të përmbytura.

Tamer Ramadan, kreu i delegacionit të Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe në Libi, dha numrat e personave të zhdukur gjatë një konference për gazetarët në Gjenevë, Zvicër, të Martën. “Numri i të vdekurve është i madh,” tha ajo.

Të paktën 5,300 njerëz mendohen të vdekur, tha të martën ministria e brendshme e qeverisë lindore të Libisë, raportoi media shtetërore LANA. CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur numrin e vdekjeve apo të zhdukurve.

Nga ata që u vranë, të paktën 145 ishin egjiptianë, thanë të Martën zyrtarët në qytetin verilindor të Tobruk, në Libi.

Në qytetin lindor të Derna, i cili ka parë më të keqen e shkatërrimit, rreth 6,000 njerëz mbeten të zhdukur, tha Othman Abduljalil, ministër i shëndetësisë në administratën lindore të Libisë, për Almasar TV të Libisë. Ai e quajti situatën “katastrofike”, kur vizitoi qytetin të Hënën.

Kushtet e motit ‘të egër’

Shiu, i cili ka përfshirë disa qytete në veri-lindje të Libisë, është rezultat i një sistemi shumë të fortë me presion të ulët që solli përmbytje katastrofike në Greqi javën e kaluar dhe u zhvendos në Mesdhe përpara se të shndërrohej në një ciklon të ngjashëm me tropikët i njohur si Medicane!

Stuhia vdekjeprurëse vjen në një vit të paprecedentë të katastrofave klimatike dhe ekstremeve të motit që thyen rekord, nga zjarret shkatërruese deri te nxehtësia shtypëse.

Ashtu si temperaturat e oqeaneve anembanë botës ngrihen nga grafikët për shkak të ndotjes së ngrohjes së planetit, temperatura e Mesdheut është shumë mbi mesataren, gjë që shkencëtarët thonë se nxiti reshjet e mëdha të stuhisë.

“Uji më i ngrohtë jo vetëm që i ushqen ato stuhi për sa i përket intensitetit të reshjeve, por gjithashtu i bën ato më të egra,” tha për Qendrën Mediatike Shkencore Karsten Haustein, shkencëtar klimatik dhe meteorolog në Universitetin e Leipzigut në Gjermani. /CNN/MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!