BallinaKosovë

Java nisi e freskët dhe me të reshura, ja kur kthehet dielli dhe temperaturat e larta

Gjatë ditës së sotme kanë depërtuar masat e ftohta ajrore nga veriut i kontinentit, duke sjellur shtim të vranësirave, reshje shiu, erëra të forta dhe ulje të theksueshme të temperaturave, të cilat pasdite zbriten deri në 14 e 15 gradë Celsius.

Nga dita e Martë pritet ngritje graduale e temperaturave, megjithatë në zona dhe momente të caktuara pritet të ketë reshje të pakta lokale shiu. Përndryshe, moti do të karakterizohet me vranësira dhe intervale me diell. Këto kushte parashihen deri të Enjten, por vlen të cekët që të Martën do të ketë edhe erëra mjaft të fuqishme.

Nga dita e Premte, sidomos fundjava parashihet kryesisht me diell por temperaturat mbesin pothuajse konstante.

Era do të fryjë kryeisht nga kuadrati i verilindjes, e cila kohë pas kohe të Martën pritet të jetë mjaft e fuqishme, me shpejtësi prej 20-70 km/h! Në ditët vijuese intensiteti do të bie.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 10 deri në 16, ndërs ato maksimale prej 23 deri në 29°C. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!