BallinaKuriozitete

Brenda hotelit gjigant fluturues, do qëndrojë në ajër për vite të tëra teksa transporton 5000 pasagjer

Ky është hoteli gjigant fluturues që do të jetë në gjendje të transportojë 5000 njerëz në qiell.

Një video e re CGI detajon se si “Sky Cruise” i pilotuar nga Intelegjenca artificiale (AI) planifikon të qëndrojë në ajër për muaj të tërë, ndërkohë që do të ankorohet për të marrë pasagjer të rinj ose për të zbritur këdo në bord.

Ai do të ketë restorante, bare, palestra, teatro, pishina dhe madje edhe një qendër tregtare të gjitha të pezulluara lart mbi retë.

Hibridi i tekonologjisë më të sofistikuar midis një aeroplani dhe hoteli, i cili ka 20 motorë të fuqizuar nga shkrirja bërthamore, është krijuar për të mos u ulur kurrë.

https://www.youtube.com/watch?v=VHNrdTSr2G4&t=42s

Hashem Alghaili, i cili krijoi modelin jashtëzakonisht të detajuar të avionit përbindësh, thotë se lundrimi në qiell me fuqi bërthamore “mund të jetë e ardhmja e transportit“.

I projektuar për të drejtuar 24/7, Alghaili madje shton se riparimet e drejtimit do të kryheshin gjatë fluturimit, për herë të parë në historinë e aviacionit.

Dhe, kur u pyet se sa njerëz do të duheshin për të drejtuar këtë aeroplan gjigant, ai tha: “E gjithë kjo teknologji dhe ju ende dëshironi pilotë?”

“Unë besoj se do të jetë plotësisht autonome”.

Në secilën anë të “Sky Cruise” do të ketë gjithashtu tre ballkone, të cilat Holmsten i quan “kupola të shikimit”, ku të ftuarit mund të shikojnë yjet ose të shohin dritat veriore.

Me sa duket, mysafirët e hotelit fluturues nuk do të duhet të shqetësohen as për turbulencat, por edhe nëse ka, sistemet e tij të inteligjencës artificiale mund të “parashikojnë turbulencën e ajrit disa minuta përpara se të ndodhë” përpara se të ndërhyjnë për të parandaluar që mysafirët të ndjejnë ndonjë dridhje.

Megjithatë, pavarësisht madhështisë së premtuar, jo të gjithë e pranojnë këtë ide.

Disa e kanë quajtur konceptin Sky Cruise ” Titaniku i ri “, duke vënë në dukje një sërë problemesh me dizajnin e tij.

Aeroplani i madh do të kishte probleme me ngritjen dhe do të ishte larg aerodinamikës.

Të tjerë gjithashtu vunë në dukje defekte në peshën e tij, duke thënë se nëse një avion i fuqizuar nga një reaktor bërthamor rrëzohet, ai mund të shkatërrojë një qytet.

Dhe, kostoja masive e zhvillimit është gjithashtu një shqetësim tjetër.

Disa parashikuan se një udhëtim si ky do të kushtonte një pasuri, duke thënë: “Ndërsa ky është koncept interesant dhe është në gjendje të ndërtohet me teknologjinë aktuale, kjo gjë do të ishte super e shtrenjtë dhe pa dyshim që vetëm të pasurit do të mund ta rezervonin këtë hotel.”

Të tjerët megjithatë dëshirojnë të jenë njerëzit e parë në bord. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!