BallinaKosovë

A do të jetë 2023-ta një vit pa verë? Si qëndron e vërteta?

Lloj lloj titujsh janë lexuar në këtë fund pranvere për verën e ardhshme, por çfarë mund të jetë e vërtetë në një trend që tregon një sezon të mundshëm pa vapë dhe me shumë shi? Le ta zbulojmë së bashku.

Para së gjithash, ne duhet të bëjmë një hap prapa dhe të kuptojmë se çfarë do të thotë një vit pa verë. Duhet mbajtur mend se Kosova ndodhet në zonën e butë dhe se temperaturat e përjetuara gjatë verërave të fundit, me kulmet prej +35/+39°C, janë absolutisht jo normale për klimën tonë.

Mund të ndodhin disa valë të nxehti, madje edhe intensive, kjo nuk po diskutohet por nuk duhet të përfaqësojë normalitetin vetëm me intervale të shkurta më të ftohta.

Gjurmët e rrjedhjes së rripit të ngushtë (Jet Stream) na tregon se si kontrasti i temperaturës midis Mesdheut dhe Afrikës krijon një masë ajrore shumë intensive nga kuadratet perëndimore, duke bllokuar valët e ajrit të ngrohtë të Afrikës së Veriut

Pas kaq shumë vitesh ku anticikloni afrikan u shfaq tashmë midis Prillit dhe Majit, këtë vit gjërat duket se po shkojnë ndryshe.

Plaga barike që është krijuar në Mesdhe në këtë periudhë të gjatë të motit të paqëndrueshëm po shërohet me vështirësi, duke krijuar si rrjedhojë një kontrast të qartë termik mes Mesdheut dhe kontinentit afrikan që po nxehet gjithnjë e më shumë.

Ky kontrast, me ajrin e e ftohtë që vazhdon të zbresë drejt gjerësive gjeografike mesatare-të ulëta, krijon ajër të fortë nga kuadratet e përgjigjes perëndimore, gjë që mban larg çdo ambicie të ngrohtë afrikano-veriore. Duket sikur mbajmë me duar një kapak të shtypur në një tenxhere që zien.

Paqëndrueshmëri deri në fund të gjerësive të mesme gjeografike, me stuhi nganjëherë të fuqishme

Prandaj, fillimi i verës do të jetë termikisht mesatar dhe me shumë paqëndrueshmëri gjatë orëve të pasditës. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!