BallinaBotë

Vërshime katastrofike në Afrikën Jugore, mbi 250 të vdekur

Reshjet e fuqishme të pazakonshme kanë shkaktuar kaos, shkatërrim dhe vdekje në rajonin bregdetar të Afrikës së Jugut. Shumë zona janë nën ujë.

Një gjendje e jashtëzakonshme është aktualisht në fuqi në rajonet bregdetare të Afrikës së Jugut. Ka rrugë të përmbytura, shtëpi dhe ura të shembura, rrëshqitje balte dhe përrenj uji. Në një bilanc paraprak, autoritetet flasin për të paktën 253 të vdekur pasditen e së Mërkurës – ky është një numër që ka të ngjarë të rritet duke pasur parasysh të zhdukurit e shumtë.

Sipas qeverisë rajonale, rreth 100 objekte shkollore janë dëmtuar. Nxënësit dhe mësuesit mbetën të bllokuar për orë të tëra para evakuimit. Ushtria u mobilizua gjithashtu për të ofruar ndihmë në fatkeqësi. Komunikimi dështoi nga prishja e qindra shtyllave të radios. Ka pasur edhe ndërprerje të shumta të energjisë elektrike. Dëmtimi i pronës në miliona është i frikshëm.

Në rrjetet sociale, banorët shfaqën video të përrenjve të ujit në shtëpi dhe vendbanime, si dhe foto të kamionëve të bllokuar ose makinave që u rrëmbyen nga masat ujore.

Popullsisë iu kërkua të qëndronte në shtëpitë e tyre për shkak të reshjeve të vazhdueshme, por të largohen nga rajonet më të ulëta.

Rreth 200 mm shi ranë në rajon brenda 24 orëve, ndërsa në zonat më të goditura deri në 300 mm. Vendi në skajin jugor të Afrikës është aktualisht në gjendjen e një situate ekstreme të motit që sjell me vete një sasi joproporcionale lagështie në një kohë shumë të shkurtër. Priten më shumë reshje shiu. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!