BallinaKuriozitete

NASA do të lëshojë 3 raketa në hapësirë gjatë eklipsit total diellor të nesërmen më 8 Prill. Ja pse

Kur eklipsi i plotë diellor të kalojë mbi Amerikën e Veriut më 8 Prill, pamjet e Hënës dhe Diellit nuk do të jenë të vetmet tipare që fluturojnë lart mbi Tokë – NASA po planifikon të lëshojë një seri raketash për të studiuar ndikimet që do të ketë ngjarja në atmosferë.

Agjencia hapësinore tha se tre raketa do të lëshohen si pjesë e misionit të Perturbacioneve Atmosferike rreth shtegut të eklipsit nga objekti i fluturimit Wallops i NASA-s në Virxhinia.

Raketat do të kenë për detyrë të bëjnë vëzhgime se si rënia e papritur e dritës së diellit ndikon në jonosferën.

LEXO EDHE: 8 Prill: “Qielli do të errësohet dhe temperatura do të bjerë” – Eklipsi i Madh i Amerikës së Veriut

“Kuptimi i jonosferës dhe zhvillimi i modeleve për të na ndihmuar të parashikojmë shqetësimet është thelbësore për t’u siguruar që bota jonë gjithnjë e më e varur nga komunikimi të funksionojë pa probleme,” tha Aroh Barjatya, një profesor i fizikës inxhinierike në kampusin e Universitetit Aeronautik Embry-Riddle të Floridës.

Jonosfera është midis 85 dhe 645 km mbi tokë dhe në thelb është vendi ku atmosfera e Tokës takohet me hapësirën.

Shumë satelitë në orbitën e Tokës e quajnë rajonin shtëpi, dhe sipas NASA-s, është e rëndësishme që sinjalet e radios dhe GPS të kërcejnë nga jonosfera për të arritur në destinacionet e tyre.

“Nëse e mendoni jonosferën si një pellg me disa valëzime të buta mbi të, eklipsi është si një varkë me motor që papritmas çahet nëpër ujë”, tha më parë Barjatya.

Raketat janë përdorur më parë për të studiuar efektet nga eklipsi unazor diellor i Tetorit.

Sipas studiuesve, përdorimi i raketave mund të planifikohet me kujdes që të jetë në rrugën e duhur në vend që të mbështetet në satelitë, të cilët mund të mos jenë në vendin e duhur në kohën e duhur.

Raketat nuk do të jenë instrumentet e vetme që përdoren për të monitoruar efektet e shkaktuara nga eklipsi total diellor. Studiuesit po planifikojnë të lëshojnë balona në lartësi të mëdha dhe të vendosin radar për të studiuar ndryshimet atmosferike.

Foto e raketave APEP dhe ekipit mbështetës pas një montimi të suksesshëm (NASA/Berit Bland)

FAA PARALAJMËRON PËR NDIKIMET NË UDHËTIM AJROR GJATË EKLIPSIT DIELLOR

Më shumë se 30 milionë amerikanë vlerësohet të jetojnë në rrugën e tërësisë që do të udhëtojë nga Paqësori qendror në Atlantikun lindor.

Në çdo komunitet specifik, bllokimi i plotë i Diellit nga Hëna nuk do të zgjasë më shumë se disa minuta.

Eklipsi tjetër total i përhapur i diellit mbi SHBA nuk pritet të ndodhë deri në vitin 2044, kështu që shkencëtarët do të përdorin të gjitha mjetet që kanë në dispozicion për të mbledhur sa më shumë të dhëna.

“Kuptimi i jonosferës dhe zhvillimi i modeleve për të na ndihmuar të parashikojmë shqetësimet është thelbësore për t’u siguruar që bota jonë gjithnjë e më e varur nga komunikimi të funksionojë pa probleme,” tha Barjatya. /FoxWeather/MeteoKosova/

ARTIKUJ TË NGJASHËM

Back to top button
en_USEnglish
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!